PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN

Yörük Çadırlarında
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
 • PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN
İletişime Geç!
 • Telefon:+90 212 951 04 85
Tıklayın Biz Sizi Arayalım

Hemen Rezervasyon Yapın

Ödeme tutarını görmek için konaklama bilgilerinizi girip “HESAPLA” butonuna tıklayınız.

Tarih
Çocuk
Yetişkin
1.Çocuk
2.Çocuk
a
PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN Hakkında Genel Bilgiler

Bu turda, son iki yılını bütün Orta Asya’yı karış karış arşınlayarak geçiren ve Pamir Yolu’nu tek başına hiçbir destek almadan geçen, gezgin fotoğrafçı Mehmet Altay’da bizlerle olacak.

1. Gün: İstanbul

İstanbul Havalimanı dış hatlar terminalinde buluşma ve check-in işlemlerinden sonra saat 21:15’te Türk Hava Yolları TK348 sefer sayılı uçuş ile Bişkek’e hareket.

2. Gün: Bişkek

Sabah 05:25’te Bişkek’e varışımızı takiben otelimize transferimiz gerçekleşecek. Kahvaltıdan sonra herkese dinlenmek için kısa bir süre veriyoruz. Belirlenen saatte lobide buluşarak Bişkek şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Şehir turunda sizleri bir de sürpriz bekliyor. Bişkek’i karış karış gezerek sizleri dinlenmek için serbest bırakıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Bişkek’teki otelimizde.

3. Gün: Bişkek - Oş

Sabah kahvaltımızı erken yaptıktan sonra Bişkek – Oş uçuşu gerçekleştiriyoruz. Oş şehrine varmamızla birlikte yerel rehberlerimiz bizi karşılayacak ve turumuz asıl şimdi başlayacak. Oş şehrine varışımızı takiben şehir turumuza başlıyoruz. Tarihi 3bin yıl öncesine dayanan ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Oş şehrinde, ilk önce Unesco Dünya Mirasları arasında bulunan efsanevi Hz. Süleyman Dağı’na çıkıyoruz. Tepeden panoramik Oş şehir manzarasını da göreceğiz. Orta Asya’da yaşayan Müslümanlar için bu tepeye çıkana yarı hacı olmuş gözü ile bakılıyor ve çok önem veriliyor. Müzeyi de gezdikten sonra ünlü yerel Oş Pazarı’na geçiyoruz.

Öğle yemeği yendikten sonra Tulparkol hareket etmek için Oş şehrinden ayrılıyoruz. Yol boyunca Alay ve Tanrı Dağları’nın manzaraları bize eşlik edecek.

Bu bölge Tanrı Dağları ve Pamir arasında bulunan yüksek geçiş noktasıdır. Fakat bugün geçeceğimiz yerler yarınki kadar yüksek olmayacak. Yol üzerinde hayvanlarıyla birlikte göçebe Kırgız’ları göreceğiz. Kırgız göçebe halkı yaz dönemi hayvanlarını otlatmak için buraya geldiklerinden onlarla sohbet etme, at sütü içme, kımız, kurut gibi değişik tatları deneme imkânımız olacak.

Yol boyunca yerellerin gerçekleştirdiği seremoni, şenlik ve benzeri şeyler olması halinde aracımız bu anların tadını çıkarmak için duraklama yapacaktır.

Konaklama, Lenin zirvesinin tam karşısındaki Turpalkol bölgesi, Sary Mogol köyünde yörük çadırında olacak.

Tul Parkol Gölü 3500m rakımda bulunmaktadır. Burada özellikle konaklamamızın sebebi aktimilizasyon. Bu sayede vücutlarımız yüksek irtifaya uyum sağlayacak ve ertesi gün programımızdaki en yüksek nokta olan Ak Baytal Geçiti’nden geçişimizi çok daha rahat yapacağız.

4. Gün: Tulparkol - Karakul Alp Gölü

Bulunduğumuz konum itibariyle sabah erken uyanabilen olursa uyanık olanlarla birlikte Lenin zirvesi ve gölü yansıyan gün doğumunun eşsiz görüntüsü eşliğinde unutulmaz bir gün doğuracağız.

Dağların hüküm sürdüğü ülkede en önemli zirvelerden bir tanesi Lenin Kırgız-Tacik sınırında bulunan Lenin zirvesidir. İsmini Rusya lideri Lenin’den alan zirve 7134 metre yüksekliktedir.

Gün ağardıktan sonra sabah kahvaltısı ile Pamir Karakul Gölü için otelden ayrılıyoruz. Bugünkü yolculuğumuzda ülke arası sınır geçişler gerçekleşecek. Her bir sınır kontrolü yarım saat gibi kısa süreli olacağından geçişlerde çok vakit kaybetme söz konusu olmayacak. Kırgızistan sınırını geçtikten sonra iki ülke arasındaki tarafsız hayalet bölgede bulunan Kızıl Art geçidinde fotoğraf için duracağız. (4282 metre) Tabelanın altında fotoğraf molası vermemek olmaz. Bu yolculuğun anısı Tacikistan Pamir tabelasında anımızı cebimize koyup yola kaldığımız yerden devam ediyoruz. Tacikistan’a giriş yaptıktan sonra artık Pamir bölgesindeyiz. Karakul yolu üzerinde, Çin sınırına çok yaklaşıyoruz ve sol tarafımızda  Çin topraklarını da görme şansını yakalayacağız. Kısa bir sürüş sonrası Karakul Göl’üne varıyoruz.

Bu akşam konaklamamızı, Karakul Gölü kenarında 800 nüfuslu küçük bir köyde yapacağız. Gün boyunca göl kenarına inebilir, etrafınızda bulunan muhteşem manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Bol bol yürüyüş yapıp, beraber en güzel fotoğrafları çekeceğiz.

Öğle yemeği, akşam yemeği ve konaklama Karakul’da.

5. Gün: Karakul - Rankol

Sabah alınacak kahvaltı sonrası gezimizdeki en yüksek geçişimizi gerçekleştireceğiz. Yüksekliği 4655 metre ile Ak Baital geçiti dünyanın en yüksek ikinci karayoludur. Akbaital geçidinde fotoğraflarımızı çekip Jolborluk yönüne ilerliyoruz. Jolborluk göçebelerin hayvanlarını otlatmak için geldiği bir yurt kampıdır. Yol boyu yörükleri görecek ve yanlarında kısa molalar gerçekleştireceğiz. Yine yolumuzun üzerinde tarihi 1873 yılına dayanan bölgedeki ilk Rus Kalesi görülecek. 19.yüz yılda Rusya’nın bölge üzerinde hakimiyet kurma politikası olan Büyük Oyun kapsamında inşa edilen kale daha öncesinde İpek Yolu üzerindeki kervansaraylardan biriydi.  Kalenin üst kısmında fotoğraf için en uygun noktada durup istediğiniz kadar fotoğraf çekebilecekseniz. Sadece bununla da kalmayıp kısa bir trekking yaparak, değişik bir deneyim daha yaşayacaksınız.

Yolumuza devam ediyor ve küçük göllerin olduğu bölgede manzara eşliğinde öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeği için özel noktalar seçilmiş olup, tamamen sizlere görsel şölen sunmak adına düşünülmüştür. Yemek sonrası yakında bulunan bir köy okuluna gideceğiz. Okulda, Pamirli yerlilerin yaptığı el işlerinden oluşan “El İşleri Müzesi”ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında gün batımı için tekrar Jolborluk’a dönüyoruz.

Akşamüzeri Rankol köyüne varış, akşam yemeği ve konaklama Rankol’da yerel bir köy evinde olacak.

6. Gün: Rankol - Murghab

Sabah çok erken kalkıp göçebe hayatını yakından tanıma şansı yakalayacağız. Özellikle yak denilen vahşi görünümlü hayvanın sütünü nasıl sağdıklarını, yerel kadınların onlara olan ilgisine şahitlik edeceksiniz. Bu arada yine müthiş bir gün doğumuna tanıklık edip, kahvaltımızı yapacağız. Burada yine isteyenler, köylüler ile halı dokumayı deneyimleyebilecek. Kahvaltı sonrası etrafı keşfetmek için birkaç saat trekking molamız olacak. Trekking boyunca şansınız varsa Tacikistan’ın simgesi olan Marco Polo koçunu ve Ibex’i görebileceksiniz. Trekking boyunca şoförlerimiz arkamızdan bizleri takip edecek ve öğle yemeği için alacak akabinde araçlara binip Murghab için tekrar yola koyulacağız. Yolumuz boyunca Aksu nehrini geçeceğiz. Doğu Pamir’in merkezi olarak bilinen Murghab’da toplam 7 köy bulunmaktadır. Toplam nüfusu 17.000 olan Murghab’da lokal marketler, yerel dükkanlar, Lenin heykeli ve görülmesi gereken diğer yerler gezilecektir.

Konaklama ve akşam yemeği Murghab’da.

7. Gün: Murghab - Bulunkul Gölü

Sabah kahvaltı sonrası Pamir yolunu devam ederek Alichor’u geçerek Yashillkul gölüne ulaşacağız. Yolumuz üzerinde Tacikistan’ın en önemli arkeolojik kalıntılarından biri olan Shahty Kaya tablosu görülecek yerlerden biridir. Buzul döneminin bitmesini takiben, Mezolitik veya erken Neolitik çağda yapıldığı ve 8.500 yıl öncesine ait olduğunu biliniyor.

1958 yılında çıkan bir fırtına sonucu iki Sovyet arkeoloğun burada kamp yapması sırasında sabah kalktıklarında görülmüş ve bu sayede gün yüzüne çıkmıştır.

4.132 metre yüksekteki Naiza Tash geçidini geçip, bölgede kutsal sayılan Akbalık Ata Kaplıcası ve buradaki balıkları göreceğiz. Öğle yemeği için Alichor’a varıyoruz. Yemek sonrası ilk durağımız Yashillkul Göl’ü olacak. Ardından konaklama yapacağımız bölge olan Bulunkul Göl’üne varış.

Bulunkul, Pamir halkının yaşadığı bir bölgedir. Göl kenarında serbest zamanınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Akşam yemeği ve konaklama bu bölgede. Yerel bir evde.

8. Gün: Bulunkul - Wakhan Vadisi Yamgchun

Kahvaltı sonrası yine yollara düşüyoruz. Ama bu sefer ki biraz farklı olacak. Çünkü yolumuzun en etkileyici noktası olan Wakhan Vadisi’ne giriş yapıyoruz. Wakhan Koridoru boyunca Afganistan’ı yanımıza alıp ilerleyeceğiz. Her yıl dünyanın dört bir yanında binlerce insan bu eşsiz bölgeyi görmek için, Tacikistan Pamir’e gelmektedir. Biz Tacikistan’da yolumuza devam ederken, Afganistan ile aramızı ayıran sadece Panjanj nehri olacak. Nehrin diğer tarafında Afganları görebilir, hatta fotoğraflarını çekebilirsiniz. Lengar köyünde öğle yemeğimizi yedikten sonra yüzlerce taş yazıtın olduğu noktayı ziyaret edeceğiz. Bu noktadan sonra yaklaşık bir buçuk saat sonra yolumuzun üzerine Vrang köyünde bulunan Buda Stupa’sı görülecek, sonrasında Yamg köyünde bulunan Sufi Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Akabinde araçlarımızla vadinin yükseklerine tırmanıyoruz ve yolumuzun üzerinde nefes kesici bir noktada bulunan Yamgchun Kalesi ve arkasında uzanan Wakhan Vadisi’ni göreceğiz. Guesthouse’a yerleşiyoruz. İsterseniz konaklama noktasına çok yakın bir noktada bulunan Hz. Fatma Kaplıcası’nın sıcak sularında havuza girip rahatlayabilirsiniz. Burada 7.000 metrenin üzerinde zirveleri göreceğiniz Hindikuş Dağları’nın heybetini seyretmeye doyamayacak ve kendinizi şanslı hissedeceksiniz.

Konaklama ve akşam yemeği Yamgchun’da,  Guesthouse’da.

9. Gün: Wakhan Yamchun - Khorog

Sabah kahvaltısından sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Khorog’a ulaşmak için yol üzerinde Darshai tapınağı, Namangud’daki Kakha Kalesi’ni görüyoruz. Wakhan vadisinde bulunan Ishkashim kasabasında öğle yemeği aldıktan sonra Garmchashma Kanyonu’nu geçerek Khorog’a varıyoruz. 28bin nüfusu olan Khorog, Dağlık Badahşan bölgesinin başkenti ve Pamir bölgesinin en büyük şehridir. İlk olarak şehirde bulunan botanik bahçeyi ziyaret edeceğiz. Burada şehrin panoramik görüntüsünü izleyip , fotoğraflarımızı da çektikten sonra eğer vaktimiz olursa yerel müze ve şehrin  pazarını gezme fırsatı yakalayacağız.

Konaklama ve akşam yemeği Khorog’ta.

10. Gün: Khorog - Khalaikum

Sabah kahvaltıdan sonra erken saatte Khalaikum’a çeviriyoruz. Yol üzerinde öğle yemeği alacağız. Yol boyunca kahverengi Panj Nehri’nde Afgan çocukların nasıl yüzdüğünü göreceksiniz. Muhteşem manzaralar eşliğinde yapacağımız yolculuğumuzdan sonra Khalaikum’a varış.

Konaklama ve akşam yemeğini Khalaikum’da, yerel bir evde yapıyoruz.

11. Gün: Khalaikum - Duşanbe

Sabah kahvaltısının ardından rotamızı başkent Duşanbe’ye ulaşmak için güneye, Kulob şehrine çeviriyoruz. İlk 100 kilometre boyunca yol üzerinde çeşitli Afgan köylerini görme şansımız olacak. Shurobod Geçidi’nden sonra Kulob şehrine varıyoruz. İlk olarak Mir Seyyid Ali Hemedani’nin mozole ve müzesi ile beraber, medresenin bulunduğu kompleksi geziyoruz. Mir Seyyid Ali Hemedani, Keşmir bölgesinin İslamlaşmasında önemli tesiri bulunan sûfîdir. Seyyid Ali Hemedânî, Alî-i Sânî ve Şâh-ı Hemedân gibi unvanlarla anılır. Soyu Hz. Hüseyin’in oğlu, dördüncü imam Ali Zeynelâbidîn’e ulaşmaktadır. Annesi Bîbî Fatma da Hz. Ali soyundandır. Ziyaretimizi bitirdikten sonra Kulob’ta öğle yemeği alıyoruz. Yemek sonrası rotamız üzerinde bulunan Hulbuk’ta, tarihi 9-11. yüzyıllara dayanan Hulbuk Kalesi’ni gezeceğiz. Sonrasında Duşanbe’ye devam ediyoruz. Sharshar Geçidi’ni geçtikten sonra, Nurak Barajı ve gölün yeşil rengi ile oluşan manzaralara bayılacaksınız. Akşam üstü Duşanbe’ye varış. Panoramik şehir gezisi otelimize yerleşme

Konaklama ve akşam yemeği Duşanbe’de.

12. Gün: Duşanbe - İstanbul

Saat 02:00’da otelimizden çıkış işlemleri ve Duşanbe Havaalanı’na transferimizin arından Türk Hava Yolları TK255 sefer sayılı uçuş 05:10’da İstanbul’a hareket. Yerel saat ile sabah 08:30’da İstanbul’a varış.

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyata Dahil Olan Hizmetler

  • Belirtilen lokasyonlarda konaklamalar (Konaklama detayları yukarıda belirtilmiştir)
  • Türk Hava Yolları ile İstanbul - Bişkek gidiş ve Duşanbe - İstanbul dönüş uçak bileti
  • 20 Kilogram kişi başı uçuşlarda bagaj hakkı
  • Türkçe rehberlik hizmet
  • TURSAB mesleki zorunluluk sigortası
  • Programda belirtilen bütün turlar
  • Gruba özel araç ile bütün transferler
  • Bütün öğle ve akşam yemekleri
  • Müze ve ören yeri girişleri

  Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • Yurtdışı çıkış harç pulu
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Kişisel harcamalar
  Ek Bilgiler

  Konaklama Hakkında

  Oş ve Duşanbe gibi büyük şehirlerde otel konaklaması olup yolda olacağımız günler konaklama şeklimiz Yörük Çadırı ve ev konaklaması şeklinde gerçekleştirilecektir.

  Diğer turlardan tamamen farklı bir gezi olacağı ve en önemlisi Asya’nın en zorlu yolunu aşacağımız için yol boyu konaklama tesisleri bulunmamaktadır. Bu yolu geçmeyi göze alan herkes, konaklamasını nasıl gerçekleştiriyorsa biz de o maceracı insanlardan farksız olarak aynı tip konaklama yapacağız. Yerel ev konaklamalarında özellikle temizliğe önem vermekteyiz.

   

  Pamir Yolunda Aracımız

  Araçlara şoför hariç toplam 3 kişi binecek şekilde organize oluyoruz. Herkesin rahat etmesi ve en önemlisi cam kenarında oturuyor olması çok önem verdiğimiz bir konu. Pamir Yolu boyunca tüm araçlar peş peşe gidecek. Kimse birbirinden ayrılmayacaktır. Araçların her biri 4x4 özelliğine sahip olup, Pamir Yolu’nu geçebilecek zorluğa dayanıklı ve konforludur. Araçlar Toyota Land Cruiser ya da muadili araçlar olacaktır.

   

  Pamir Yolu’nda Yemekler

  Kahvaltılar, öğle yemekleri ve akşam yemekleri misafir evlerinde alınacaktır ve yerel yemekler yenecektir. Yemekler yapılmadan önce misafirlere içerik belirtilip sorulacaktır. Yemekler genelde çorba, et veya tavuk , sandviç , salata , ekmek ve içecek tarzında olacaktır.

   

  Tavsiyeler

  Gezi güzergahı üzerinde bazı yerlerde yağmur görülebilir. Bu sebeple seyahatinizin konforu açısından yağmurluklarınızı günlük turlarınızda yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Gezi esnasında rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

  Yüksek rakımlı bölgelerde rastlanabilecek hava değişikliklerine karşı yanınızda polar bulundurmanızı tavsiye ederiz.

  İptal Şartları

  İptal Koşulları: 

  YOLCU, tur başlangıç tarihinden;  

  90 gün ya da öncesine kadar rezervasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %20’si iade edilemez.

  90-70 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %40’ı iade edilemez.

  69-40 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %50’si iade edilemez.

  39-20 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %70’i iade edilemez.

  19- 0 gün arasına kadar rezeryasyonunu iptal ettiği takdirde toplam tur ücretinin %100’ü iade edilemez.

  ** Tur programında belirtilmiş olan tüm havayolu uçuşlarının ücreti ve iadeleri, ilgili havayolunun belirlediği koşullara bağlıdır. Dolayısıyla, havayolu uçuşlarına ait ücretleri iptal tarihine bakılmaksızın Yolcu’dan tahsil edilip, kalan rakam İptal Koşulları ve süreye bağlı olarak iade edilir.

  Vize Bilgileri

  PAMİR YOLU TACİKİSTAN & KIRGIZİSTAN Hakkındaki görüşleriniz
  Bu tur için toplam puanınız

  Tur ne kadar eğlenceliydi?

  Rehberler ne kadar ilgiliydi?

  Oteller / yemekler nasıldı?

  Tur güzergahı nasıldı?